STAGIUNE APRILIE – IUNIE 2018
ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO
Miercuri, 4 aprilie 2018, ora 19.00
Sala Radio
ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO
Dirijor: MARIA BADSTUE
Solişti: MIHAI SÂRBU – corn
IOAN GABRIEL LUCA – corn
W.A. Mozart: Simfonia nr. 29 în la major, KV201
G. Ph. Telemann:Concertul în mi bemol major pentru doi corni, orchestră de coarde şi clavecin
F. Mendelssohn: Simfonia nr. 4 în la major, op. 90 – Italiana
ALEXANDRU TOMESCU – ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Joi, 5 aprilie 2018, ora 19.00
Sala Radio
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Dirijor: NAOTO OTOMO
Solist: ALEXANDRU TOMESCU – vioară
Yasushi Akutagawa: Triptyque pentru orchestră de cameră
J. Sibelius: Concertul în re minor pentru vioară şi orchestră, op. 47
A. Dvořák: Simfonia nr. 8 în sol major, op. 88
VOLKHARD STEUDE – CĂTĂLINA BUTCARU – RECITAL
Joi, 12 aprilie 2018, ora 19.00
Sala Radio
RECITAL
VOLKHARD STEUDE – vioară
CĂTĂLINA BUTCARU – pian
L. van Beethoven: Sonata nr.10 în sol major, op. 96
R. Schumann: Sonata nr.1 în la minor, op.105
E. Chausson: Poème, op. 25
J. Brahms: Sonata nr. 3 în re minor, op.108
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Vineri, 13 aprilie 2018, ora 19.00
Sala Radio
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Dirijor: CRISTIAN LUPEŞ
Soliști: VOLKHARD STEUDE – vioară
CĂTĂLINA BUTCARU – pian
J. Strauss: Uvertura operetei Liliacul
F. Mendelssohn: Dublul concert în re minor pentru vioară, pian și orchestră de Coarde, MWV 04
L. van Beethoven: Simfonia nr. 4 în si bemol major, op. 60
CORUL DE COPII RADIO
Sâmbătă 14 aprilie 2018, ora 19.00
Sala Radio
The Sound of Musical
CORUL DE COPII RADIO
Dirijor: VOICU POPESCU
DANA BORŞAN – ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO
Miercuri, 18 aprilie 2018, ora 19.00
Sala Radio
ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO
Dirijor: GIAN LUIGI ZAMPIERI
Solistă: DANA BORŞAN – pian
Ch. W. Gluck: Dansul furiilor din opera Orfeu şi Euridice
W. A. Mozart: Concertul nr. 27 în si bemol major pentru pian și orchestră, KV 595
J. Haydn: Simfonia nr. 44 în mi minor, Trauersinfonie
BERTI BARBERA – BIG BAND RADIO
Joi, 19 aprilie 2018, ora 19.00
Sala Radio
BIG BAND RADIO
Dirijor: IONEL TUDOR
Solist: BERTI BARBERA
NOAM ZUR – ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Vineri, 20 aprilie 2018, ora 19.00
Sala Radio
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Dirijor: NOAM ZUR
Solist: ARMEN ANASSIAN – vioară
C. Silvestri: Trei piese pentru orchestră de coarde
A. Haciaturian: Concertul pentru vioară şi orchestră
P. I. Ceaikovski: Simfonia nr. 4 în fa minor, op. 36
CORUL DE COPII RADIO
Sâmbătă 21 aprilie 2018, ora 19.00
Sala Radio
The Sound of Musical
CORUL DE COPII RADIO
Dirijor: VOICU POPESCU
ORCHESTRA DE MUZICĂ POPULARĂ RADIO – Lansare CD – RADU LAZĂR
Duminică, 22 aprilie 2018, ora 17.00
SALA RADIO
ORCHESTRA DE MUZICĂ POPULARĂ RADIO
Dirijor: ADRIAN GRIGORAȘ
Lansare CD – GEORGEL NUCĂ
Abonamentele nu sunt valabile la acest concert
HORIA MIHAIL – PIANUL CĂLĂTOR
Miercuri, 25 aprilie 2018, ora 19.00
Sala Radio
RECITAL
PIANUL CĂLĂTOR
HORIA MIHAIL – pian
W.A. Mozart: Sonata nr. 11 în la major, KV 331/300i – Alla turca
L.van Beethoven: Sonata nr. 14, op. 27 nr. 2 în do diez minor –Sonata lunii
R. Schumann: Kinderszenen, op. 15
G. Enescu: Rapsodia I (prelucrare G. Enescu)
SALEEM ABBOUD ASHKAR – ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Vineri, 27 aprilie 2018, ora 19.00
Sala Radio
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Dirijor: JULIEN SALEMKOUR
Solist: SALEEM ABBOUD ASHKAR – pian
R. Schumann: Uvertura Manfred, op. 115
Simfonia nr.1 în si bemol major, op. 38 „a primăverii”
J. Brahms: Concertul nr. 1 în re minor pentru pian şi orchestră, op. 15
GAME MUSIC CONCERT – ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Vineri, 4 mai 2018, ora 19.00
Sala Radio
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
GAME MUSIC CONCERT
Proiect în colaborare cu Institutul Goethe
Dirijor: STEFAN GEIGER
Benny Oschmann : The Raven – Legacy of a Master Thief. Ouverture
Konstantin Kemnitz/ Dominik Schuster: The Legend of Zelda: Skyward Sword -versiuni orchestrale noi!
Ari Pulkkinnen: Angry Birds
Robin Becker/Levente Kovacs: Super Mario 3D World – versiuni orchestrale noi!
Bogdan Pintilie/Ionuţ Teodorescu/Victor Filip: Dreams – versiuni orchestrale noi!
Garry Schyman: Bioshock 2 Suite
Koji Kondo: Super Mario Bros. Medley + live gaming cu Malternativ (DE)
Yasunori Mitsuda: Chrono Cross. Suite
Evenimentul este prezentat de Mihai Constantin
MĂDĂLIN VOICU – ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO
Miercuri, 9 mai 2018, ora 19.00
Sala Radio
ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO
Dirijor: MĂDĂLIN VOICIU
W. A. Mozart: Mica serenadă în sol major, KV 525
Divertismentul pentru orchestră de coarde în re major, K136
J. Haydn: Simfonia nr. 85 în si bemol major, Regina
CONCERT REGAL – ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Vineri, 11 mai 2018, ora 19.00
Sala Radio
CONCERT REGAL
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Dirijor: RICARDO CASERO
Solişti: ERIK SCHUMANN – vioară
RĂZVAN POPOVICI – violă
E. Hübsch: Imnul Regal
W. A. Mozart: Simfonia concertantă în mi bemol major pentru vioară, violă şi orchestră, KV 364
H. Berlioz: Simfonia fantastică, op. 14
Concert aniversar MARIA LIA BOLOGA – ORCHESTRA DE MUZICĂ POPULARĂ RADIO
Duminică, 13 mai 2018, ora 17.00
SALA RADIO
ORCHESTRA DE MUZICĂ POPULARĂ RADIO
Dirijor: ADRIAN GRIGORAȘ
Concert aniversar MARIA LIA BOLOGA
Abonamentele nu sunt valabile la acest concert
GIANI GALIARDI – BIG BAND RADIO
Luni, 14 mai 2018, ora 19.00
Sala Radio
BIG BAND RADIO
Dirijor: IONEL TUDOR
Solist: GIANI GALIARDI – saxofon
DANIEL PETRICĂ CIOBANU – ONR – Rachmaninov , Gershwin
Vineri, 18 mai 2018, ora 19.00
Sala Radio
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Dirijor: DAVID CRESCENZI
Solist: DANIEL PETRICĂ CIOBANU – pian
P. Dukas: Ucenicul vrăjitor
S. Rachmaninov: Rapsodia pe o temă de Paganini pentru pian și orchestră, op. 43
G. Gershwin: Rhapsody in blue
G. Gershwin: Un american la Paris
ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO – SIMN
Miercuri, 23 mai 2018, ora 19.00
Sala Radio
ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO – SIMN
Dirijor: SEBASTIAN FELEA
Diana SIMON: Patimile mântuitorului – Cantată sacră pentru cinci solişti şi ochestră de cameră
Solişti: ARIADNA MIHAI – soprană
ANTONELA BÎRNAT – mezzo-soprană
ANDREI MIHALCEA – tenor
FLORIN SIMIONCA – bariton
IUSTINIAN ZETEA – bas
Tudor FERARU: The Piano Teacher
operă în concert într-un act
Solişti: OANA TRÎMBIŢAŞ – soprană, The Girl – Evelynne
ANTONELA BÎRNAT – mezzo-soprană, The Old Woman
TIBERIUS SIMU – tenor, Oliverson – The piano teacher
CRISTIAN HODREA – bas-bariton, The Streetcar Conductor, The Old Man, The Neighbour, The Cabman
„De la Maria Tănase până în prezent”
Joi, 24 mai 2018- ora 19.00
Sala Radio
„De la Maria Tănase până în prezent” –65 de ani de folclor la Colegiul National de Arte Dinu Lipatti
ORCHESTRA DE MUZICĂ POPULARĂ RADIO
Dirijor: ADRIAN GRIGORAŞ
Invitaţi: Mariana Anghel, Nicusor Iordan, Ramona Urjan, Maria Luiza Popescu, Gavriil Prunoiu, Loredana Streche, Cristian Moroianu, Nicolae Falcuie, Ruxandra Coman, Victor Matei, Georgiana Pana, Alin Langa, Ingrid Boengiu, Antonio Constantin, Adela Stoica, Andreea Oprea, Catalin Pintea, Daria Vasile, Cristina Neagu, Daniela Marin, Robert Matei, Ana Stavri, Madalina Ciucu, Bianca Zarna, Alexandra Bratu, Geanina David, Ioana Lita, Remi Sapca, Eusebiu Gafita.
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO – SIMN
Vineri, 25 mai 2018, ora 19.00
Sala Radio
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO – SIMN
Dirijor: VALENTIN DONI
Centenarul Marii Uniri de la 1918
T. Olah: Suita din filmul Mihai Viteazul, pentru cor și orchestră
L. Glodeanu: Un pământ numit România, op. 32
IRINA IORDĂCHESCU – soprană
GEANINA MUNTEANU – mezzosoprană
DANIEL FILIPESCU – bariton
Recitator: ION CARAMITRU
CORUL ACADEMIC RADIO
Dirijor: CIPRIAN ŢUŢU
CORUL DE COPII RADIO
Dirijor: VOICU POPESCU
2 Vibes Symphony
Miercuri, 30 mai 2018, ora 19.00 – abonamentele nu sunt valabile la acest concert
Sala Radio
ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO
2 Vibes Symphony
ALEXANDRU ANASTASIU
CIPRIAN ROGOJAN
Invitaţi: IRINA BAIANŢ – soprană
IOANA TURCU – flaut
Program în curs de definitivare
CORUL ACADEMIC RADIO
Dirijor: CIPRIAN ŢUŢU
CONCERT PENTRU COPII – 1 iunie
Vineri, 1 iunie 2018, ora 11.00 – intrarea liberă
Sala Radio
ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO
Dirijor: CONSTANTIN ADRIAN GRIGORE
Solistă: CRISTINA ANGHELESCU – vioară
W.A. Mozart: Mica serenadăîn sol major, KV 525 – Partea I
A. Vivaldi: Concertul nr. 1 în mi major pentru vioară şi orchestră op. 8, RV 269, Primăvara– partea I.
A.Vivaldi: Concertul nr. 2 în sol minor pentru vioară şi orchestră op. 8, RV 315, Vara – partea a III-a
S.Joplin: The Strenous Life
The Entertainer
The Ragtime Dance
M. Rodriguez: La Cumparsita
CORUL DE COPII RADIO
Fragmente din Spectacolul „The Sound of Musical”
Dirijor: RĂZVAN RĂDOS
Magdalena Faur – pian
Temistocle Popa, ar. Magdalena Faur: Veronica (1972) – Medley
Richard M. & Robert B. Sherman: Mary Poppins (1964) – Supercalifragilistic
dansatori: Diana Găman, Matei Ilie; personaj, Andreea Iliescu
Richard Rodgers, ar. L. Spevacek: Soud of music (1965) – Edelweiss
Richard Rodgers, ar. C. Warnick: Sound of Music – Choral Selection – Medley
Regie de mișcare: Mara Lăcătuş, Oana Necea
LEO HUSSAIN – ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO – Ravel, Fauré, Enescu
Vineri, 1 iunie 2018, ora 19.00
Sala Radio
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Dirijor: LEO HUSSAIN
Solistă: IOANA CRISTINA GOICEA – vioară
G. Fauré: Pelleas et Mélisande, op. 80
J. Massenet: Meditaţie din opera Thaïs
M. Ravel: Tzigane
G. Enescu: Simfonia în mi bemol major (a patra de şcoală)
ALEXANDRU TOMESCU – TURNEUL STRADIVARIUS
Marţi, 5 iunie 2018, ora 19.00
Sala Radio
RECITAL
TURNEUL STRADIVARIUS
ALEXANDRU TOMESCU – vioară
ANGELA DRĂGHICESCU – pian
Mihail Jora: Mica suita
Dinu Lipatti: Tema cu variaţiuni din Sonatina op.1
George Enescu: Legenda
Aubade
Hora Unirii
Nottara Siciliana
Mircea Chiriac: Serenada
Dumitru Capoianu: Habanera
Tiberiu Olah: Sonatina
Ciprian Porumbescu: Balada cu cor (aranjament Grigore Cudalbu)
CORUL DE COPII RADIO
Dirijor: VOICU POPESCU
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO – F. Mendelssohn
Vineri, 8 iunie 2018, ora 19.00
Sala Radio
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Dirijor: JÓZSEF HORVÁTH
Soliști: DIANA ȚUGUI – soprană
CRISTINA GRIGORAȘ – soprană
PATAKI ADORJÁN – tenor
F. Mendelssohn: Simfonia nr. 2 Lobgesang, op. 52
CORUL ACADEMIC RADIO
Dirijor: CIPRIAN ŢUŢU
ORCHESTRA DE MUZICĂ POPULARĂ RADIO
Duminică, 10 iunie 2018, ora 17.00
Sala Radio
ORCHESTRA DE MUZICĂ POPULARĂ RADIO
Dirijor: ADRIAN GRIGORAȘ
Lansare CD – RADU LAZĂR
Abonamentele nu sunt valabile la acest concert
Donizetti – Messa da Requiem – ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO
Miercuri, 13 iunie 2018, ora 19.00
Sala Radio
ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO
Dirijor: TOUFIC MAATOUK
Solişti: MICHAELA MINGHERAŞ-COUTURE – soprană
MARIA JINGA – mezzosoprană
MARCO CIAPONI – tenor
CONSTANTIN ALEXANDRU – bariton
SHADY TORBEY – bas
G. Donizetti – Messa da Requiem
CORUL ACADEMIC RADIO
Dirijor: CIPRIAN ŢUŢU
SEBASTIAN BURNECI – BIG BAND RADIO
Joi, 14 iunie 2018, ora 19.00
BIG BAND RADIO
Dirijor: IONEL TUDOR
Solist: SEBASTIAN BURNECI – trompetă
CRISTIAN MĂCELARU – ONR – Enescu, Rachmaninov
Vineri, 15 iunie 2018, ora 19.00
Sala Radio
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Dirijor: CRISTIAN MĂCELARU
G. Enescu: Simfonia nr. 1 în mi bemol major, op. 13
S. Rachmaninov: Simfonia nr. 2 în mi minor, op. 27
ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO – ÎNCHIDEREA STAGIUNII
Miercuri, 20 iunie 2018, ora 19.00
Sala Radio
ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO
ÎNCHIDEREA STAGIUNII
Dirijor: ANDREI FEHER
Solist: MINDAUGAS BACKUS – violoncel
S. Toduţă:Concertul nr. 1 pentru orchestră de coarde
L. Boccherini:Concertul în si bemol major pentru violoncel şi orchestră, G. 482
W. A. Mozart:Adagio şi fuga în do minor pentru orchestră de coarde, KV 546
J. Haydn:Simfonia nr. 88 în sol major, Hob. I:88
Recital de muzică flamenco
Joi, 21 iunie 2018, ora 19.00
Sala Radio
Recital de muzică flamenco
Lo Cortés no quita lo Gallardo
Solisti: MIGUEL ÁNGEL CORTÉS, guitarra flamenca
JOSÉ MARÍA GALLARDO DEL REY, guitarra clásica
În program compozitii de: José María Gallardo del Rey si de Miguel Ángel Cortés, M. Font de Anta
Abonamentele nu sunt valabile la acest concert
SACHA GOETZEL – DANA BORŞAN – ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Vineri, 22 iunie 2018, ora 19.00
Sala Radio
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO
Dirijor: SASCHA GOETZEL
Solistă: DANA BORŞAN – pian
P.I. Ceaikovski: Concertul nr. 1 în si bemol minor pentru pian şi orchestră, op. 23
J.Brahms: Simfonia nr. 1 în do minor, op. 68